فرودگاه فنلاند روش جالبی برای تشخیص کرونا ویروس ارائه کرده : سگهای تشخیص دهنده ی کرونا
چهارشنبه ۲۳ سپتامبر فرودگاه هلسینکی فنلاند برنامه ای که روی آن ۴ ماه کار کرده بود را ارائه کرد که شامل سگ های تشخیص دهنده ی کرونا هم می شد.
محققان معتقدند چیزهایی که سلامتی را تغییر می دهند مثل ویروس ها روی بوی افراد تاثیرگذار است و با این روند محققان دنبال تشخیص این تغییر از طریق حس بویایی سگ ها هستند.
برای آزمایش ، افراد عرق گردن خود را سواب می کنند و نمونه را از یک دریچه تحویل می دهند سپس سگ های آموزش دیده نمونه را بو می کنند و در صورت مثبت بودن ابتلای فرد به کرونا به مربی خود علامت می دهند. مسافران به هیچ وجه ارتباط مستقیم با سگ ها نخواهند داشت.
آموزش این سگ ها به گونه ای بوده که بتوانند زیر ده ثانیه نتیجه را اعلام کنند و در کل این تست کمتر از یک دقیقه از مسافر وقت می گیرد پس از آن مسافران تست مرسوم کرونا را می دهند چون محققان می خواهند دقت تشخیص سگ ها را بررسی کنند.
آیا این نوع تست کرونا ایمن است؟
به طرز اعجاب آوری احتمال شیوع کرونا در سگهای کار (working dogs) کم است خصوصا وقتی که افراد با سگ ها تماس مستقیم نداشته باشند همچنین مربی ها به سگ ها یاد می دهند که از فاصله ای مشخص این بو را تشخیص دهند و تماسی با نمونه نداشته باشند و از سگ ها تست آنتی بادی گرفته می شود
کشورهای دیگری مثل آمریکا ، استرالیا و امارات در حال بررسی و آزمایش این روش هستند
ماموران سلامت در دبی از سگها برای آنالیز نمونه های عرق و تشخیص کرونا استفاده کردند که نتیجه نشان دهنده ی صحت بیش از ۹۰ درصدی بود نتایجی که تا به حال به دست آمده نشان دهنده ی اینست که بله سگ ها می توانند کرونا ویروس را تشخیص دهند اما باز هم برای مشخص شدن کامل مقدار تاثیر این تست به زمان بیشتری نیاز است
۱۶ سگ برای این پروژه در نظر گرفته شده بود که تنها ۴ سگ از نژاد های مختلف برای این کار مورد استفاده قرار گرفتند ۶ سگ دیگر همچنان در حال یادگیری هستند و ۶ سگ دیگر نتوانستند در محیط فرودگاه بو را تشخیص دهند.
ممکن است که تشخیص کرونا ویروس توسط سگ ها جدید باشد اما سالهاست که در تشخیص بیماری ها از سگ ها استفاده می شود
رئیس بخش سگ های کار ( working dogs ) دانشکده ی دامپزشکی پنسیلوانیا در مصاحبه ای در ماه می با امریکن کنل کلاب گفته بود که ” ما برنامه داریم که ببینیم می شود از سگ ها در تشخیص زود هنگام سرطان تخمدان استفاده کنیم؟ ما دنبال تشخیص تغییرات دیابتی از این طریق هستیم همچنین میخواهیم از سگ ها در تشخیص عفونت های باکتریایی هم استفاده کنیم”