ویژگی های ظاهری

  • طول عمر بین ۱۲ تا ۱۷ سال
    اندازه بین ۵۵ تا ۶۵ سانتی متر
    وزن بین ۳ تا ۷.۵ کیلوگرم

این گربه دارای پوشش ضخیم و کوتاه، سر و‌گونه های گرد، چشمان درشت و گرد و بدن گرده. بدن کوچیک و قدرتمندی داره دارای سینه ی پهن، پاهای محکم با پنجه هایی گرد و دم ضخیمه.
رنگ و ‌پوشش بدن به هر شکلی و‌ الگویی که بخواین وجود دارد مانند شکلاتی،سیاه،سفید،مجعد،نوک تیز و… .البته متداول ترین رنگ این گربه خاکستریه .

تاریخچه

شاید متوجه نشده باشین که شما با این نژاد گربه بزرگ شدین! گربه ی باهوش چکمه پوش و گربه چشایر توی آلیس در سرزمین عجایب از این نژاد بوده.
این نژاد بومی انگلیسه و در زمان ملکه ویکتوریا که شوها و نمایش های گربه ها زیاد شده بود پرورشش افزایش پیدا کرد.
جنگ جهانی اکثر گربه های این نژاد رو از بین برد و فقط تعدادی از این گربه پس از جنگ جهانی دوم باقی موند که با کمک سایر گونه ها این نژاد دوباره احیا شد.

گربه ی چکمه پوش که در اصل یه بریتیش شورت هیره

شخصیت

گربه بریتیش شورت هیر (مو کوتاه) خیلی آروم و کم توقعه
اگرچه این نژاد بیش از حد مهربون نیست اما سعی میکنه با همه رفتار خوبی داشته باشه.
بسیار آرومه و‌ با حضور سایر حیوانات کنار خودشون ، مشکلی ندارن شاید خیلی دنبال در آغوش بودن و‌ نوازش شدن نباشن اما، اگه این کارو انجام بدین خیلی خوشحال میشن.

گربه بریتیش بسیار آرام و خوش برخورده که همین ویژگی اونو به یک همراه فوق العاده برای خانواده تبدیل میکنه .از محبت و مورد توجه بودن لذت میبره اما این مدلی نیس که گربه ی خودخواه و مغروری باشه.
این انتظار رو از بریتیش داشته باشین که در طول روز هرجا که میرین ‌همراهتون بیاد و نزدیک شما استراحت کنه.
بریتیش شورت هیر نیازی به در آغوش بودن نداره هرچند بسیار دوست داره که کنار شما بشینه و استراحت کنه و اینکه به علت بزرگ بودن نیازی به حمل شدن توسط شما نداره.
گربه ای با سطح‌ متوسط فعالیته.
وقتی که بچه است بسیار پر انرژیه اما با افزایش سن تا ۱ سالگی کم‌کم ‌انرژی زیادش تحلیل میره و آروم میشه.
وقتی که تو خونه میدون میتونن اندازه یه فیل سر و صدا داشته باشن
بریتیش به ندرت خرابکاری میکنه و شخصیتش مثل رئیس یک حکومت خوبه و با اعتماد به نفس از مهموناتون استقبال میکنه

کوبی گربه ی مشهور اینستاگرام با ۱.۸ میلیون فالوور که تیک آبی هم داره(cobythecat)

سلامت و بیماری

گربه های نژاد دار و همچنین گربه های دارای نژاد میکس دارای مشکلات مختلف در سلامتیشون هستن که میتوانند ماهیت ژنتیکی داشته باشن.
بیماری هایی که در این نژاد شایع ترن شامل التهاب لثه و کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک‌ میشن که میتونن در هر گربه ای ایجاد بشن.

مراقبت

بریتیش شورت هیر دارای موهای کوتاه و صافه  که شونه کردنشون رو خیلی راحت میکنه.
خیلی لازم نیست حموم بشه
برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری های پریودنتال دهان حتما از مسواک استفاده کنین. هرچند مسواک زدن و بهداشت دهان و‌دندان بهتره به طور روزانه باشه ولی اگه نشد به طور هفتگی هم میتونین انحام بدین حداقل بهتر از مسواک نزدنه.
گوشه چشم ها رو با دستمال نرم و‌ مرطوب تمیز کنین تا تمام ترشحات از بین بره.توجه داشته باشین برای انجام‌ این کار از دستمال های جداگونه استفاده کنین تا خطر گسترش و انتقال عفونت کمتر بشه.

گوش ها رو به صورت هفتگی بررسی کنین. اگه کثیف به نظر می رسن ، اونا را با یک پنبه یا پارچه مرطوب با مخلوط ۵۰-۵۰ سرکه سیب و آب گرم پاک کنین. از استفاده از گوش پاک کن هایی که می تونه به فضای داخلی گوش آسیب برسونه ، خودداری کنین.
جعبه بستر را بی عیب و تمیز نگه دارین.

بهتره این گربه رو فقط داخل خونه نگه دارین تا از اون در برابر بیماری هایی که ممکنه توسط گربه های دیگه انتقال پیدا کنه ، حمله سگ ها یا سایر خطرات مثل برخورد با ماشین و …محافظت کنین.همچنین احتمال داره اگه این گربه رو بیرون ببرین چون نژاد داره دزدیده بشه.

بریتیش شورت هیر و بچه ها

سازگاری

این گربه خوش اخلاق به خوبی برای زندگی توی خانواده های دارای فرزند و یا سگ هایی که رابطه ی خوبی با گربه ها دارن مناسبه.
با کودکانی که باهاش مودبانه رفتار کنن مهربونن .
همچنین کنار سایر گربه ها میتونه به خوبی زندگی‌کنه و شما میتونین به آرامی و‌ در شرایط مناسب بقیه ی گربه ها یا حیوانات رو باهاش آشنا کنین.
به جای در آغوش گرفتن گربه اجازه بدین تا بشینه و بعد نوازشش کنین.